Do wykonywania wielu czynności ruchowych niezbędne jest utrzymywanie pewnej i stabilnej pozycji stojącej. Zdobywamy ją stopniowo w pierwszych latach życia. Dla sprawnego i swobodnego poruszania kończynami dolnymi i górnymi potrzebna jest stabilizacja tułowia. Osiąga się ją dzięki odpowiedniej sile, napięciu oraz współpracy mięśni grzbietu i tułowia. Niezbędne jest utrzymywanie równowagi zarówno wtedy, gdy tułów jest wyprostowany, jak i wówczas, gdy jest zgięty lub skręcony, a głowa lub kończyny się poruszają. Często dzieci, zwłaszcza młodsze, mogą mieć trudności w swobodnym wykonywaniu niezależnych i złożonych ruchów poszczególnymi częściami ciała, dlatego należy ćwiczyć równowagę w ruchach przeciw sile grawitacji.

Kilka propozycji ćwiczeń kontroli postawy, napięcia mięśni i ogólnej sprawności znajdziecie Państwo tutaj.

Zapraszam

pedagog/terapeuta SI Zuzanna Górska