Celem działań PODM jest organizowanie powiatowego systemu wspierania nauczycieli w zakresie doradztwa i doskonalenia zawodowego nauczycieli.
Struktura doradztwa metodycznego zapewnia usługi na wszystkich poziomach kształcenia: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne.
Współfinansowanie doradztwa metodycznego przez gminy pozwala na poszerzanie działań ośrodka w zakresie świadczenia usług doradczych i organizowania form doskonalenia dla nauczycieli powiatu polkowickiego.

PODM realizuje następujące zadania:
1. diagnoza potrzeb nauczycieli w zakresie doradztwa metodycznego i doskonalenia;

2. organizowanie różnorodnych form służących doskonaleniu warsztatu pracy nauczyciela oraz podniesieniu jakości pracy szkoły/placówki;

3. wspieranie nauczycieli w planowaniu  i realizacji procesu dydaktycznego opartego na nowej podstawie programowej kształcenia ogólnego i kształcenia zawodowego;

4. doskonalenie umiejętności wychowawczych nauczycieli;

5. wspieranie nauczycieli w ich rozwoju i ścieżce awansu zawodowego.

Nauczyciel – doradca metodyczny, konsultant realizuje zadania przez:
- udzielanie indywidualnych i grupowych konsultacji;
- prowadzenie zajęć edukacyjnych, zajęć otwartych oraz zajęć warsztatowych;
- organizowanie innych form wspomagających pracę dydaktyczno – wychowawczą nauczycieli.

Dodatkowe inicjatywy ośrodka:
- organizacja konkursów powiatowych
- prowadzenie etapu powiatowego konkursów: zDolny Ślązaczek dla szkół podstawowych, zDolny Ślązak Gimnazjalista  dla gimnazjum;
- organizacja Gali Laureatów;
- organizacja konferencji powiatowych;
- organizacja konkursów rocznicowych;
- wydawanie biuletynu metodycznego;
- prowadzenie platformy szkoleniowo-doradczej;
- prowadzenie kursów kwalifikacyjnych.

PODM ściśle współpracuje z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie, Okręgową Komisją Egzaminacyjną we Wrocławiu, edukatorami zewnętrznymi z publicznych i niepublicznych ośrodków szkoleniowych z terenu całej Polski.

Ostatnio w galerii